niedziela, 1 lutego 2015

Budowa włosa- martwy wytwór naskórka


   Witam :)

 By zaczacćodpowiednio dbać o Nasze włosy, warto byłoby dowiedzieć się , jak i z czego są zbudowane, zatem zaczynamy od samego początku.
Jak na martwy wytwór naskórka, jest naprawdę dużo do omowienia!  Zapraszam :)Piękno otaczającego nas świata, piękno postaci ludzkiej zawsze przykuwały uwagę.Kryteria piękności zmieniają się z biegiem historii, zmienia się również sposób jej podkreślania, coraz inne elementy urody wysuwają się na plan pierwszy.Oprócz ubioru i urody ważnym elementem są piękne włosy. Przy odpowiednim pielęgnowaniu włosy stanowią prawdziwą ozdobę kobiety jak i mężczyzny.
 Codziennie tracimy około 100 włosów i jest to zupełnie naturalne. Problem pojawia się, gdy strata jest większa niż 100–120 włosów. Włosy człowieka nie pełnią u niego funkcji ochronnej i termicznej, jak to się dzieje u ssaków. Raczej służą jako ozdoba, a w dawnych czasach były postrzegane jako oznaka mądrości, zamożności, siły (choćby biblijna historia Samsona). Na przestrzeni wieków włosy sygnalizowały przynależność do danej grupy społecznej czy religijnej, a ich wygląd i sposób przystrzyżenia był podyktowany licznymi nakazami kulturowymi. Dziś istnieje olbrzymia dowolność w doborze fryzury, jednak nadal większość z nas przykłada dużą wagę do tego, co mamy na głowie. Utrata włosów, tworów, które są tak naprawdę zbędne naszemu organizmowi, stanowić może ogromny problem, gwałtowny spadek samooceny i nawet depresje.
 Obecność i stan włosów może być odzwierciedleniem ogólnej kondycji zdrowotnej naszego organizmu.
 Włosy są częścią, która w największym stopniu odzwierciedla naszą osobowość. Możemy je modelować, zmieniać ich kolor, prostować lub zakręcać na wiele różnych sposobów. Niestety  bardzo często efekty zabiegów nie spełniają oczekiwań. , Włosy potrafią przysporzyć wiele zmartwień. Jednakże, w większości przypadków problemy wynikają z niewłaściwej pielęgnacji lub z nierealnych, niemożliwych do osiągnięcia oczekiwań. Włosy zależą w dużym stopniu od tego co odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Kolor, średnica, rodzaj włosów i ich rozkład na powierzchni ciała.Jak zbudowany jest wlos?

 Włos jest głównie zbudowany z substancji białkowej, czyli KERATYNY, która zbudowana jest z AMINOKWASOW połączonych ze sobą wiązaniami peptydowymi.
 Keratyna nie jest rozpuszczalna w wodzie, natomiast łatwo ja zniszczyć wysoką temperaturą (dlatego od tej chwili dobrze byłoby ograniczyć używanie prostownicy, lokówki, suszarki ) a także szkodliwym wpływem kwasów i zasad.
 Podstawowym aminokwasem wchodzącym w kład keratyny jest CYSTEINA, która w swoim składzie zawiera atomy siarki.

 Włos dzieli sie na :

Korzeń

Najgłębiej umiejscowioną częścią włosa w naszej głowie jest korzeń, potocznie zwany cebulką. W niej (w cebulce) znajdują się włosowate naczynia krwionośne, doprowadzające produkty odżywcze, jak również tlen.

Łodyga

Część wystająca ponad naszą skórę, zwana łodygą, zbudowana jest z kilku warstw komórek rogowatych. Zaczynając od wewnątrz wędrówkę po przekroju poprzecznym, należałoby napisać, że w samym centrum mamy umieszczoną warstwę rdzenną, która została otoczona warstwą korową. Dzięki niej w wnętrzu włosa powstają komórki odpowiedzialne za jego barwę. Wraz z nimi pojawia się też kolor. Na koniec - na samym wierzchu osłania to wszystko warstwa komórek ułożonych dachówkowato.
Natomiast wewnętrzna część składa się z:
  • pochewki wewnętrznej przylegającej do osłonki
  • pochewki zewnętrznej otoczonej błoną szklistą.
rodzaje włosów :
  1. lanugo (meszek płodowy) – wyrastają na skórze w okresie życia płodowego (od około 3 miesiąca ciąży). Włosy są delikatne, miękkie i porastają całe ciało. Wszystkie mają taką samą długość. Zazwyczaj wypadają na miesiąc przed narodzinami.
  2. meszek – krótkie (1-2 mm), delikatne, zawierają bardzo mało pigmentu lub nie zawierają go wcale. Ich mieszki włosowe nie posiadają gruczołów łojowych i produkują wyłącznie ten rodzaj włosów.
  3. włosy dojrzałe – długie, grube włosy rosnące na głowie, pod pachami, na twarzach mężczyzn. Wytwarzane są w mieszkach z gruczołami łojowymi. Zawierają pigment.
 Krótko o cyklu wzrostu włosa:Co wplywa na kolor wlosa?
 Barwnikiem włosa jest MELANINA - pigment wytwarzany w melanocytach, występujący w warstwie korowej (gdzie takze wnikają farby chemiczne)
Są dwie postacie melaniny:
  • Eumelanina - odpowiada za barwę włosów, jest też bardziej wrażliwa na działanie utleniaczy( łatwiej się rozjaśnia. 
  • Feomelanina - odpowiedzialna za odcień włosów, jest bardziej odporna na utlenianie.
MELANINA  jest białkiem i jest wrażliwa na działanie czynników chemicznych ( farbowanie, rozjasnianie)
fizycznych ( wysoka temperatura ), środowiskowych ( promienie słoneczne- dlatego czasami od słońca mamy rozjaśnione lekko włosy )

Wystarczy nam tyle podstawowych informacji dotyczących budowy, które wprowadzą Nas w ciąg dalszych kwestii :)


Szukaj na tym blogu

Strona glówna