sobota, 25 kwietnia 2015

Czy częste mycie włosów wpływa na ich zły stan ?

Czy częste mycie włosów wpływa na ich zły stan ?

 
 
Jak często powinniśmy myć włosy ?

 
 
Dzisiejsze mycie włosów jest absolutnie dopuszczalne. Kiedyś nie było to wskazane ze względu na agresywne szampony, które pozbawiały naturalnej substancji nawilżającej i prowadziły do przetłuszczania się włosów lub do wysuszenia skóry głowy.
W dzisiejszych czasach,  rynek kosmetyczny jest bardzo rozwinięty i możemy dobierać szampony indywidualnie do Naszych potrzeb.
Codziennie mycie włosów u osób bez problemów skórnych nie jest w żaden sposób szkodliwe, ale wtedy  powinno wybierać się szampony łagodne, a te oczyszczające - raz w tygodniu.
Przy stosowaniu delikatnych myjadeł nie powinno Nam zaszkodzić. Jesteśmy bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, złe obchodzenie się z czuprynką. Szczególnie trzeba uważać, by nie trzeć włosów ręcznikiem, nie rozczesywać mokrych, nie szarpać, nie spać w mokrych i związywać na noc.
Przy codziennym myciu trzeba być bardziej ostrożnym,  gdyż Nasze włosy są w większym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne, które często przyczyniają się do złego ich stanu.
 
 
W  tych czasach w środowisku jest ogrom zanieczyszczeń , kurzu i pyłu, które szkodzą włosom, dlatego przetrzymywanie brudnych włosów wcale im nie pomaga, a może także przyczynić się do nadmiernego wypadania. Sama się już o tym przekonałam.
 
Częstotliwość zależy przede wszystkim  od  indywidualnego stanu Naszej skóry głowy i włosiny.
Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycie włosów nie wpływa dobrze na ich kondycję.
 
Jaki wybrać szampon ?
 
 
Bardzo istotną sprawą jest dobór szamponu.
Szampon dobieramy do typu skóry, nie do włosów. ( do włosów mamy szeroką gamę odżywek i masek)
Przy włosach przetłuszczających się stosowanie codziennie szamponów SLS/SLES pogorszy ich stan.  Zarówno jak i przy suchych, gdzie skóra może zwiększyć produkcję sebum, broniąc się w ten sposób.
 
 
Szampon DIY

 
 
Własny szampon można stworzyć do oczyszczania . Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą i dodać sok z cytryny :)
 
Jak myć włosy ?
 
Nie przesadzajmy z ilością szamponu!
Zbyt duża ilość nie wpływa korzystnie na skórę głowy!
Uważajmy także na dokładne spłukiwane szamponu , by żadne resztki produktu nie zostały na włosach i na skórze.
Mycie włosów w gorącej wodzie także nie jest odpowiednie, dlatego róbmy to w letniej, a do ostatniego spłukiwania użyjmy chłodnej wody, zamknie Nam to łuski i doda włosom blasku.
Zbyt częste mycie w agresywnych szamponach wysusza i sprawia, że włosy tracą blask i są matowe, zaczynają się łamać, a nawet wypadać. Sulfaty są tylko po to, by produkować pianę, a efektem ubocznym są odwodnione włosy.
 
 Sposoby mycia włosów ?
 
  • OMO  - Odżywka- Mycie - Odżywka
  • Metoda kubeczkowa - rozcieńczamy szampon z wodą lub dodajemy sok z aloesu
  • Mycie odżywką
  • Mycie szamponem

 

Jak pozbyć się nadmiaru sebum ?

 

 
By pozbyć się nadmiaru sebum, możemy wetrzeć talk , a następnie mocno je wyszczotkować. Podobne działanie mają suche szampony, które zrobiły się bardzo popularne, niestety nie miałam okazji jeszcze przetestować. Takie szampony absorbują nadmiar sebum i przedłużają świeżość włosów o 2-3 dni. Wcierane soku z cytryny w skórę głowy także może Nam w tym pomóc.
 Pielęgnacja przetłuszczających się włosów jest wyjątkowo uciążliwa. Dla osób z łojotokiem, czyli wyjątkowo silną produkcją sebum przez gruczoły łojowe, powinno się myć włosy codziennie szamponami leczniczymi, aby zahamować rozwój szkodliwych bakterii. Duża warstwa sebum powoduje zapychanie (zaczopowywanie) mieszków, co utrudnia wzrost nowych włosów i jest przyczyną nadmiernego wypadania. Dlatego nie zostawiajmy przetłuszczonych włosów, by nie wzmorzyć wypadania. Przetrzymywanie łoju na włosach nie sprawi, że przestaną się one przetłuszczać! Jest to jedynie jedna wielka pożywka dla bakterii i przykry widok! Dla włosów z łupieżem i łojotokiem powinniśmy stosować szampony ze środkami przeciwdrożdżakowymi (pirokton olaminy , cyklopirox, pirytionian cynku)
 

 

Co dla suchej skóry głowy ?

 
 
Dla suchej skóry szampony z czynnikami nawilżającymi ( gliceryna masł shea , ekstrakt z migdałów i z oliwy z oliwek) Polecam także zastosowanie mgiełki aloesowej przed myciem włosów lub dodanie soku z aloesu do szamponu.
 
Masaż skóry głowy?
 
 
Nie zapominajmy o masażu skóry głowy. Możemy go robić podczas mycia, czy nakładania odżywki, a nawet przy czesaniu. Dobrze sprawdza się do tego szczotka TT, która delikatnie masuje skalp. Możemy również wykorzystać do tego masażer do włosów, jest bardzo przyjemny!
Masaż sprawia, że skóra głowy staje się lepiej odżywiona i dotleniona, poprawia ukrwienie i sprzyja lepszemu odżywianiu cebulek włosowych. Tym sposobem możemy przyczynić się do szybszego ich wzrostu .
 
 
 
a Wy jak często myjecie swoje włosy ?
 
 Pozdrawiam

  
 
 
 
 

Szukaj na tym blogu

Strona glówna